Jak układać naczynia w zmywarce?

Zmywarka to aktualnie narzędzie bez którego ciężko wyobrazić sobie przeciętne mieszkanie. Jak się okazuje, wielu ludzi zadaje sobie to samo odwieczne pytanie, jak prawidłowo wkładać naczynia do zmywarki. Poprawne załadowanie naczyń pomoże zapobieganiu ewentualnych zniszczeń lub zarysowań ulubionych naczyń. W tym artykule dowiesz się, jak układać naczynia w zmywarce, aby korzystać z niej bez niemiłych niespodzianek.

Jak załadować zmywarkę w prawidłowy sposób?

Zmywarki dostępne w asortymentach sklepów w 2021 roku projektowane są w taki sposób, aby umożliwić użytkownikom, ułożenie jak największej liczby naczyń. Jednak, jak się okazuje, ułożenie naczyń w zmywarce nie jest wcale taką prostą sprawą. Przed załadowaniem naczyń do zmywarki należy poznać jej budowę.

Wnętrze zmywarki składa się w większości przypadków z dwóch koszy. Po środku znajdziemy najczęściej specjalne ramię, którego zadaniem jest dystrybucja wody do zmywarki. Bardzo często zdarza się, że na samej górze zmywarki możemy znaleźć skrzydełka służące do przytrzymywania ostrych noży lub kieliszków.

Skoro już wiemy, jak wygląda wnętrze zmywarki, to teraz musimy przejść do kilku zasad, o których musimy pamiętać zanim załadujemy zmywarkę:

  • Wyrzuć resztki jedzenia pozostałe na talerzach – ich pozostawienie może skutkować zapchaniem się filtra, co może doprowadzić do awarii zmywarki, a dodatkowo niedojedzone kawałki jedzenia są potencjalną przyczyną nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z naszej zmywarki.
  • Bądź gospodarny/-a w układaniu naczyń – aktualnie dostępne na rynku rozwiązania są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły umyć jak największą ilość naczyń. Jednak, jak się okazuje, każda zmywarka ma swoją maksymalną pojemność, której nie możemy przekraczać. Najczęściej spotykane na rynku zmywarki posiadają pojemność od 9 do 15 kompletów naczyń. Co wchodzi w skład takiego kompletu naczyń? Jeden komplet naczyń tworzą najczęściej: talerz płytki, głęboki i deserowy, szklanka, filiżanka, kieliszek oraz sztućce.
  • Zmywarka wymaga czyszczenia – nie ulega wątpliwości, że należy dbać o czystość naszej zmywarki. Regularne comiesięczne czyszczenie zmywarki można wykonywać przy pomocy środków do dezynfekcji zmywarki lub za pomocą domowych sposobów czyszczenia zmywarki.

Jak załadować zmywarkę

Jak wkładać naczynia do zmywarki?

Jak wspomniano już powyżej, wnętrze zmywarki jest podzielone na dwa kosze. Aby poprawnie ułożyć naczynia w zmywarce musimy korzystać z następujących wskazówek:

Jak wypełnić górny kosz zmywarki? Do górnego kosza zmywarki włóż:

  • szklane elementy kompletów naczyń, takie jak: szklanki, kieliszki i inne – połóż je na bokach kosza, pamiętając o tym, aby były one skierowane dnem do góry;
  • kubki oraz filiżanki – postaw je również bliżej zewnętrznych boków kosza tak, aby były skierowane uchem do wewnętrznej części kosza;
  • szklane bądź ceramiczne salaterki i miski – umieść w środkowej części kosza w taki sposób, aby leżały dnem do góry.

Jak wypełnić dolny kosz zmywarki? Do dolnego kosza zmywarki włóż:

  • małe talerzyki – umieść je w taki sposób, aby były ułożone pionowo pośrodku kosza;
  • duże talerze płaskie i duże talerze głębokie – połóż je pod skosem, aby woda miała swobodny dostęp do każdego zakątka talerza;
  • patelnie, garnki i pozostałe wielkogabarytowe naczynia – postaw je na zewnętrznych bokach kosza tak, aby leżały one dnem do góry.

Jak wkładać naczynia do zmywarki

Jak układać sztućce w zmywarce?

Wiedząc jak układać naczynia w zmywarce, można zająć się sztućcami. Przede wszystkim, na samym początku warto zwrócić uwagę na fakt, że podczas zmywania sztućce nie mogą być luźno ułożone, ponieważ ich swobodne przemieszczanie się w zmywarce może powodować uszkodzenia pozostałych naczyń lub też samej zmywarki. Zatem, jak układać sztućce w zmywarce? Aktualnie w zmywarkach można spotkać specjalny koszyk, do którego można włożyć pionowo sztućce oddzielone w bezpieczny sposób.

Innym bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest specjalna szuflada na sztućce. Takie rozwiązanie jest bardziej praktyczne ze względu na to, że sztućce mogą być ułożone na płasko, a także nie trzeba ich odpowiednio od siebie oddzielać. W ten sposób producenci zmywarek zdejmują z użytkowników jeden z najbardziej czasochłonnych obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.