Jak czyścić płytę indukcyjną? Sprawdzone sposoby

Płyta indukcyjna to sprzęt AGD, który pojawia się w coraz większej ilości mieszkań i domów. Do zalet płyty elektrycznej można zaliczać szybsze gotowanie posiłków czy dodatkowy blat, który sprawdzi się w małej kuchni. Jednak, jak się okazuje, czyszczenie płyty indukcyjnej nie jest wcale takie proste. W tym artykule opiszemy sposoby, jak czyścić płytę indukcyjną.

Jak czyścić płytę indukcyjną? Najważniejsze zasady

Przed rozpoczęciem mycia kuchni indukcyjnej należy poznać kilka ważnych zasad jej czyszczenia. Poznaj kilka sposobów na to, jak czyścić płytę indukcyjną:

  • Codziennie myj płytę indukcyjną po zakończeniu gotowania! – Dzięki tej czynności gotowanie będzie dla Ciebie przyjemnością, a ewentualny bałagan nie będzie towarzyszył Ci w czasie przygotowywania potraw.
  • Przed rozpoczęciem czyszczenia płyty indukcyjnej upewnij się, że kuchenka jest na pewno wyłączona! – Jest to dość oczywista wskazówka, ale warto o niej pamiętać, aby uniknąć oparzenia.
  • Używaj suchej, miękkiej, przyjemnej w dotyku ściereczki wykonanej z mikrowłókna! – Przy pomocy kolistych ruchów wyczyścisz za jej pomocą płytę elektryczną, a co najważniejsze nie podrażnisz skóry swoich dłoni.
  • Nie używaj ścierek, gąbek lub druciaka o chropowatej powierzchni! – Używanie przedmiotów o ostrej powierzchni może powodować uszkodzenia na nawierzchni płyty elektrycznej.

Czyszczenie płyty indukcyjnej

Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną?

Problem przypalonej płyty indukcyjnej może przydać się każdemu. W tym przypadku warto reagować od razu. Jeżeli gotowana na płycie indukcyjnej zawartość garnka wydostanie się na płytę, to należy ją natychmiast zdjąć za pomocą gąbki lub ścierki. W przypadku zalania płyty indukcyjnej, należy ją natychmiast wyłączyć, a następnie odczekać chwilę, aby dokładnie wyczyścić wszystko ściereczką bądź ręcznikiem papierowym.

Co jednak w przypadku, gdy płyta indukcyjna zostanie zabrudzona gorącym tłuszczem? Jak wyczyścić przypaloną płytę indukcyjną? Jeśli tłuszcz zdążył już zastygnąć, to trzeba będzie go zeskrobać. Do tej czynności nie wolno używać ostrych narzędzi, gdyż przy ich pomocy można zarysować powierzchnię płyty indukcyjnej. W przypadku zaschnięcia tłuszczu na płycie elektrycznej, należy użyć skrobaka do płyt indukcyjnych. Narzędzie to umożliwi wyczyszczenie problematycznych zabrudzeń bez naruszania powierzchni płyty indukcyjnej.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Domowe sposoby

Wiadomo, że nie każdy posiada pod ręką profesjonalnego preparatu do mycia płyt indukcyjnych. Tym samym postaramy odpowiedzieć się na pytanie, jak czyścić płytę indukcyjną domowymi sposobami.

Sposoby znane z domu mogą sprawdzać się dobrze jedynie do małych zanieczyszczeń. Jeśli mamy do czynienia z większymi zanieczyszczeniami lub trudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami, to czyszczenie problematycznych miejsc może okazać się bardzo czasochłonne ze względu na potrzebę powtarzania czynności kilka razy.

Do domowych sposobów zaliczamy:

  • czyszczenie płyty indukcyjnej octem
  • czyszczenie płyty indukcyjnej sodą oczyszczoną

Czym myć płytę indukcyjną

Czym myć płytę indukcyjną?

Mnogość dostępnych na rynku preparatów przytłacza na pewno niejednego człowieka. Niewielkie plamy na płycie indukcyjnej można umyć za pomocą płynu do szyb, którym należy spryskać powierzchnię płyty, a następnie delikatnie przetrzeć np. ręcznikiem papierowym.

Co więcej, w ofercie sklepów można znaleźć wiele profesjonalnych preparatów przygotowanych z myślą o czyszczeniu powierzchni ceramicznych i szklanych płyt indukcyjnych. Najczęściej spotykanymi środkami na rynku są mleczka i spraye do czyszczenia płyt kuchennych.

Czyszczenie płyty indukcyjnej – podsumowanie

Płyty indukcyjne to temat, który ma szansę sprawdzić się u każdego. My jako administracja portaldomownika.pl serdecznie polecamy Wam kuchenki indukcyjne. Ich czyszczenie nie jest wcale takie trudne, a przyjemność, jaką dają z gotowania, jest nie do opisania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.