Jakie firany do salonu wybrać?

Firany to ozdoba, która występuje praktycznie w każdym salonie, zarówno we wnętrzach nowoczesnych jak i tych klasycznych. Główną funkcją firan jest funkcja dekoracyjna, ale służą one także do osłaniania okien przed słońcem lub przed sąsiadem. Aby dobrze wybrać firanę do salonu lub innego pomieszczenia, należy zastanowić się przede wszystkim nad wyborem odpowiedniej tkaniny oraz wzoru, który przypadnie nam do gustu. W tym artykule przekonamy się między innymi o tym jakie firany do salonu nowoczesnego wybrać, a także jakie firany są najlepsze do okna balkonowego.

Po co nam firany i zasłony?

Dobranie odpowiednich firan lub zasłon do wnętrza pozwoli nadać pomieszczeniu odpowiedni klimat, co podkreśli jego niepowtarzalny charakter. Przed wyborem firan musimy zastanowić się najpierw, po co nam w sumie tkanina osłaniająca okno.

Wybierając firany i zasłony do salonu, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością. W tym miejscu warto się zastanowić, czy rzeczywiście chcemy coś, co przykładowo bardzo nam się podoba, ale nie jest pod żadnym względem funkcjonalne. Jeśli chcemy osłonić się przed sąsiadami lub wpadającymi do pomieszczenia promieniami słonecznymi, to wtedy na pewno lepiej sprawdzą się u nas zasłony.

Jeżeli przy wyborze firan i zasłon do salonu kierujemy się tym, aby pomieszczenie było jak najlepiej doświetlone, to wtedy najlepszym wyborem dla nas będą firanki. Dzięki zawieszeniu ich w oknach zyskamy odpowiednie doświetlenie salonu, co pozwoli nam także optycznie powiększyć wnętrze.

Jakie firany do salonu na okno balkonowe

Jakie firany do salonu nowoczesnego? – praktyczne porady

Przy wyborze odpowiednich dla nas firan i zasłon do salonu nowoczesnego musimy przede wszystkim skupić się na tym, w jakim stylu jest nasze wnętrze. Odpowiednie dobranie osłony okna pomoże nam uzyskać pożądany przez nas efekt. Przykładowo, jeśli mamy mały salon, to nie powinniśmy dobierać do takiego salonu, zasłon lub firan, które są ciężkie i wzorzyste. Gdy wybierzemy taki sposób zdobienia naszego okna, to może się okazać, że przytłoczyliśmy nasze wnętrze i zabraliśmy niepotrzebnie miejsce w naszym salonie.

W czasie wyboru firan i zasłon musimy zwrócić uwagę na rozmiar naszych okien, gdyż to właśnie na tej podstawie wybieramy odpowiednie ozdoby na okno. Co więcej, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na rodzaj tkaniny, z jakiego wykonana jest firana lub zasłona.

Aby wybrać najlepsze firany lub zasłony do naszego nowoczesnego salonu powinniśmy kierować się przede wszystkim dwiema rzeczami – funkcjonalnością oraz prywatnym preferencjom. Trzeba pamiętać, że ozdoby mają przede wszystkim nadawać odpowiedniego klimatu naszemu salonowi, a także mają stanowić określoną funkcją, jaką ma być rozświetlanie lub przyciemnianie wnętrza albo zasłonięcie pomieszczenia przed sąsiadami.

Jakie firany do salonu wybrać

Jakie firany do salonu na okno balkonowe?

Okno balkonowe ciągnące się aż do samej podłogi znajdujące się tuż obok typowego okna, to dość częsty widok w przeciętnym polskim domu. Przede wszystkim na samym początku warto wspomnieć, że obydwie firany lub zasłony muszą być z tej samej tkaniny.

Przy wyborze ozdoby do okna balkonowego warto zwrócić uwagę na fakt, że przede wszystkim w porze letniej taka ozdoba jest bardzo często przesuwana. W tym przypadku warto wybrać tkaninę, która nie będzie podatna na gniecenie. Szukając jednak inspiracji na firany na okno balkonowe można znaleźć wiele różnych interesujących i ciekawych propozycji.

Panele firanowe to rodzaj firan, który charakteryzuje się tym, że do każdego okna tworzy się specjalny panel, który kształtem przypomina jedną ramę okna. W przypadku paneli firanowych można swobodnie dobierać materiał oraz zdobienie tkaniny, dzięki czemu możemy osiągać efekt dostosowany do naszego gustu. W otworze balkonowym bardzo dobrze sprawdzi się podział panelu na dwie części, dzięki czemu zyskamy praktyczną możliwość odsłaniania firan przy otwieraniu okna balkonowego.

Firany marszczone to firany, które można najczęściej spotkać, gdy mówimy o firanach na okno balkonowe. Najbardziej praktycznym marszczeniem firan jest marszczenie na kółkach lub taśmie. Stosując te firany możemy także dobierać odpowiedni rodzaj tkaniny i sposób dekoracji. Co więcej, możemy również zadecydować, w jaki dokładnie sposób mają marszczyć się firany.

Jakie firany do salonu nowoczesnego

Rolety rzymskie to rodzaj firan, które są najbardziej praktyczne z punktu widzenia użytkownika. Firany tego typu można zasuwać i rozsuwać jak typowe rolety. Ich największą zaletą jest to, że nie trzeba ich odsuwać w czasie otwierania drzwi balkonowych, dzięki czemu nie musimy martwić się, że nasza ozdoba w jakikolwiek sposób ulegnie zniszczeniu.

Firany typu V to szczególnie popularna propozycja firan dla zwykłych okien. Jak się jednak okazuje, całkiem dobrze sprawdzają się w przypadku okien balkonowych. Stosując V-ki warto zwrócić uwagę na szerokość okna, aby odpowiednio dobrać ich rodzaj do naszego wnętrza. Niestety, jedyną wadą tego typu firan jest fakt, że są niepraktyczne z punktu widzenia otwierania drzwi balkonowych. Tym samym też nie jesteśmy zwolennikami stosowania ich zawsze i bez chwili zastanowienia się, czy będą one dla nas odpowiednie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.