Jak ustawić monitor na biurku?

Nie ulega wątpliwości, że w 2021 roku praca przy monitorze jest codziennością dla dużej części społeczeństwa. W tym czasie można zdarzyć się, że będziemy się czuli ospali i zmęczenie. Co więcej, niepoprawne ustawienie monitora może powodować problemy z kręgosłupem. Choć ustawienia monitora wydają nam się błahą sprawą, to nie ulega wątpliwości, iż wpływają one na nasze zdrowie. Dlatego też w tym artykule poradzimy, jak poprawić swoje stanowisko pracy, jak ustawić monitor na biurku oraz jaka powinna być poprawna odległość naszych oczu od monitora.

Jak ustawić monitor? – poprawna konfiguracja

Na samym początku musimy się zastanowić nad tym, jakie ustawienia możemy skonfigurować w monitorze przed rozpoczęciem korzystania z niego. Do podstawowych ustawień każdego monitora należą rozdzielczość, jasność i kontrast. Aby zapewnić sobie dobrą jakość obrazu, należy ustawić rozdzielczość obrazu odpowiadającą fizycznej ilości pikseli matrycy. Jest to spowodowane tym, że współczesne monitory LCD dostarczają nam odpowiedni obraz tylko wtedy, gdy wykorzystują w swojej pracy pełną rozdzielczość natywną.

Kolejnymi ważnymi aspektami ustawień monitora są jasność. Typowe monitory dostarczają nam ustawienia jasności nawet do 450 kandeli, gdy mówimy o monitorach typowo gamingowych. Pamiętajmy, że samą jasność należy dostosowywać w zależności od pomieszczenia, w jakim aktualnie przebywamy. Przyjęło się, że jasność powinno ustawiać się w przedziale 10-40% dostępnego zakresu regulacyjnego monitora.

Podsumowując, jasność i kontrast powinniśmy ustawiać na takim poziomie, który zapewnia nam komfortową pracę. Najczęściej, najbardziej optymalnym ustawieniem obrazu dla człowieka będzie ustawienie monitora w taki sposób, aby obraz był praktycznie szary. Dzięki takiemu rodzajowi ustawień, nie doświadczymy niepotrzebnego bólu głowy, jakiego możemy doświadczyć w czasie pracy ze źle ustawioną jasnością oraz kontrastem.

Jak ustawić monitor na biurku

Jak ustawić monitor na biurku? – podstawowe zasady

Jeśli chodzi o to, jak ustawić monitor na biurku, to musimy zapoznać się przede wszystkim z głównymi zasadami BHP. Według zaleceń ekran naszego monitora powinien być odchylony do tyłu o 5-10 stopni względem naszego wzroku.

buy levaquin online”>tora powinien być odchylony do tyłu o 5-10 stopni względem naszego wzroku.

Bardzo ważna jest również odległość naszej głowy od ekranu monitora. Pod tym względem, powinniśmy stosować się do zasady, że oczy powinny obejmować swoim zasięgiem całą powierzchnię wyświetlacza bez potrzeby poruszania głową. Aby osiągnąć taki efekt, nasza twarz powinna znajdować się w odległości około 40-100cm.

Prócz ustawienia monitora na biurku, warto zwrócić uwagę na swoją postawę przy biurku. Przede wszystkim, podczas korzystania z monitora powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Siedząc, nie powinniśmy pod żadnym pozorem się garbić!
  • Nogi powinny być ustawione pionowo do podłogi
  • Kąt pomiędzy udami a łydkami powinien wynosić co najmniej 90 stopni
  • Biurko powinno znajdować się około 2-3cm poniżej wysokości naszych łokci

Jaka odległość od monitora

Jaka odległość od monitora?

W poprzednim akapicie dowiedzieliśmy się o tym, jak poprawnie ustawić odległość od monitora względem naszych oczu. W tym akapicie skupimy się na tym, aby określić jakie powinny być poprawne odległości naszego ciała względem monitora.

Na początku musimy skupić się nad poprawną konfiguracją samego biurka. Powinno ono mieć wysokość pomiędzy 65 a 85 cm. Tym samym, aby zapewnić nam komfortowe korzystanie z komputera i z monitora, to nasze siedzenie powinno mierzyć między 40 a 50 centymetrami wysokości siedziska. Dodatkowo, najlepszą opcją będzie, jeśli nasze siedzenie będzie miało możliwość obrotu o 360 stopni. Tak jak wspomniano we wcześniejszym akapicie, nasza głowa powinna znajdować się w odległości około 40-100cm od monitora, aby było to dla nas zdrowa i odpowiednia pozycja. Dzięki takiemu ustawieniu, kąt padania naszego wzroku względem monitora będzie wynosił około 30 stopni, co zapewni komfortowe korzystanie z ustawień monitora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.